SK Richard (Rick) Hearn

(1992 1993)

Sir Knight Richard Hearn received the honours of the First Degree of the Knights of Columbus on January 12, 1971, as a Member of our Order.
 Brother Richard was elected to the office of Grand Knight of Good Shepherd Council 9005, and served two terms in that office from July 1, 1991 to June 30, 1993.
SK Richard was Exemplified in the Fourth Degree  of our Order October 18, 1986.
In May of 1992 PFN Richard Hearn was elected to the office of Faithful Navigator of Bishop John Beahen Assembly 2230.
 He served in that office from July 1, 1992 to June 30, 1993, and was subsequently elected to a one year term of office as Faithful Admiral on May 25, 1993.

In 2010 PFN SK Richard transferred his membership to an assembly in Newfoundland where he now lives.