Faithful Navigator     

    SK Ralph Maillet            

         (2004-2005)

 

Past Faithful Navigator SK Ralph Maillet joined the Knights of Columbus in November of 1975.                 
SK Ralph was elected to the office of Grand Knight of Annunciation of Our Lord Council 8008 in May of 2000 and served in that office From July 1, 2000 to June 30, 2002.
Subsequent to his term of office as Grand Knight SK Ralph served as a Trustee of his Council.  He also served for a time as his councilís Church Activities Director.

SK Ralph was exemplified in the Fourth Degree of our Order on June 12, 1999. He subsequently served in the offices of Faithful Captain (2003-2004); Faithful Navigator (2004-2005); and Faithful Admiral (2006-2007)
.            Past Faithful Navigator SK Ralph was elected to the office of Faithful Navigator on May 25, 2004 and served in that prestigious office from July 1, 2004 to June 30, 2005. SK Ralph was then elected to the office the assemblyís Faithful Admiral on May 23, 2006 and served in that position with distinction for the fraternal year 2006-2007.                 
PFN Ralph Maillet is currently a member of Annunciation of Our Lord Council 8008.