Faithful Navigator     

 SK Michael McCarthy

     (2010 - 2011

Faithful Navigator SK Michael McCarthy was exemplified in the First Degree of our Order on November 29, 2006.                 
Brother Knight Michael was elected to the office of Recorder of Annunciation of Our Lord Council 8008 in May 2007 a position he held during the FY 2007-2008.                 
Brother Sir Knight Michael McCarthy was then elected to the office of Grand Knight in May 2008 and served in that office from July 1, 2008 to June 30, 1010.                
 
FN SK Michael was exemplified in the Fourth Degree of our Order on June 28, 2009.

SK Michael was appointed to the position of Alternate Guard Commander of Assembly 2230 for the FY 2009-2010.
                 
He was elected to the office of Faithful Navigator of Bishop John Beahen Assembly on May 25, 2010.  He only served a half term as he became seriously ill and was unable to continue.
PFN Josť Cerrud was elected to serve the second half of that term. Michael passed away on16-Jul-2012.

Sir Knight Michael was elected to the office of Secretary of Knights of Columbus Diocesan Association of the Archdiocese of Ottawa during the FY 2008-2009.