Faithful Navigator

    James Westcott

       (2006 2008)

Past Faithful Navigator James Westcott Joined the Knights of Columbus on October 26, 1981 as a member of Divine Infant Council 7873.                 
 
He served as Grand Knight of Divine Infant Council during the 2002 2003 Fraternal year.                 
Jim Westcott was chosen as Knight of the Year of Divine Infant Council 7873 during the Fraternal Year 2007-2008.
               
PFN James Westcott was elevated to the Fourth Degree of our Order on October 24, 2004.
Jim was elected to the office of Faithful Captain on May 25, 2004 and served in that office for two Fraternal Years (2004-2006).                 
He was then elected to the office of Faithful Navigator of Bishop John Beahen Assembly on May 23, 2006. And, served as Faithful Navigator of the assembly from July 1, 2006 to June 30, 2008.

James Westcott was elected to the office of Faithful Admiral on May 27, 2008. He served in that office for the Fraternal Year 2008-2009.